Niedziela, Czerwiec 17, 2018
dziecko6.jpg

Moje dziecko nie chce rysować

(4 głosów, średnia ocena 4.50 na 5)

 

Dlaczego dziecko powinno rysować?

Rysowanie ćwiczy precyzję chwytu, nacisku palców na powierzchnię itp. Umiejętności te pomagają potem dziecku w ładnym pisaniu w okresie szkolnym, a nabyte doświadczenie w rysowaniu dodaje dziecku pewności siebie. Dlatego im wcześniej dzieci zaczną rysować, tym lepiej.

Alternatywne sposoby trenowania rączek

Co jednak zrobić, gdy dziecko nie ma ochoty rysować kredkami? Można dziecku zaproponować alternatywne sposoby trenowania ręki poprzez np. malowanie farbami pędzelkiem jak również palcami, malowanie węglem, obrysowywanie przedmiotów, wypełnianie konturów plasteliną, lepienie z plasteliny, ciastoliny, piaskoliny czy gliny, malowanie kredą po chodniku, rysowanie na piasku lub na tacy wysypanej warstwą kaszy manny, stemplowanie również stemplami zrobionymi własnoręcznie z ziemniaka, składanie najprostszych orgiami, rysowanie patykiem na piasku czy śniegu, odbijanie na kartce dłoni zamoczonych w farbie, układanie puzzli, składanie klocków np. Lego, nawlekanie korali, rysowanie po śladzie (kropki), kalkowanie a nawet kreślenie ósemek palcem w powietrzu.

Motorykę dłoni dziecka świetnie poprawia darcie papieru np. starych gazet (trzeba jednak wytłumaczyć dziecku, że drzemy dla zabawy tylko makulaturę, a nie ważne dokumenty). Dzieci rozwijają też precyzję chwytu i koordynację wzrokowo-ruchową przez samodzielne ubieranie się, zapinanie guzików czy prace domowe, nie należy dziecka we wszystkim wyręczać, bo to mu tylko zaszkodzi, a nam rodzicom powinno zależeć na jak największej samodzielności naszych dzieci.

Bywa, że dziecko czegoś nie lubi robić, bo ma z tym trudności i wstydzi się efektów swoich wysiłków. Rolą rodzica jest pochwalić dziecko za podejmowanie prób i dyskretne podpowiadanie jak rysować ładniej. Dzieci są różne i różnie przyswajają wiedzę, jedne same podpatrują otoczenie i czerpią z niego inspiracje a innym trzeba w tym troszeczkę pomóc. Rodzice i opiekunowie (niania) mogą pokazywać dziecku proste sposoby na narysowanie popularnych obiektów takich jak świnka, domek, zając, samochodzik za pomocą kilku prostych ruchów kredką. Dziecko po nabyciu takiej umiejętności może nabrać pewności siebie i chętniej rysować nawet chwaląc się tym przed rówieśnikami. Podobną rolę spełnianą różnego rodzaju szablony i ćwiczenia w przerysowywaniu obrazków.Dobrze jest wykorzystać pasje dziecka takie jak ulubiony bohater kreskówki czy model samochodu albo zabawki czy ulubionego owocu.

Jeśli dziecko nie chce rysować, spróbujmy się dowiedzieć, dlaczego?

Może okazać się, że przyczyna jest prozaiczna (problem z prawidłowym chwytem kredki, niewygodne kredki czy miejsce do rysowania). Można zapytać też osobę, z którą dziecko spędza dużo czasu np. Panią przedszkolankę czy Nianię, może wyjdą na jaw fakty nie bez znaczenia.

Bywa też tak, że przyczyna tkwi gdzieś głębiej i jest poważniejsza. Może nią być np: wada wzroku, objawiająca się problemem z precyzyjnym kolorowaniem małego pola ("percepcja wzrokowa", czyli prawidłowe odzwierciedlenie w mózgu tego, co widzi oko). Gdyby zachodziło takie podejrzenie kolejnym krokiem powinno być badanie wzroku dziecka.

tmf

Komentarze 

 
0 #1 Ewa 2014-05-07 16:06
Moj syn nie chciał rysować. Staraliśmy się zachęcac go - bez rezultatów. Na bilansie 4 latka badany miał wzrok i tam wyszło, ze jest dalekowidzem i nic nie widzi z bliska +6 na jednym oku i +5,5 na drugim. Teraz nadrabia stracony czas.
Cytować
 
Ostatnio zarejestrowani