Wtorek, Kwiecień 24, 2018
dziecko2.jpg

Jaki wózek wybrać dla dziecka?

(7 głosów, średnia ocena 4.57 na 5)

 

Ten artykuł skierowany jest do rodziców, którzy po raz pierwszy kupują wózek. Sam kiedyś byłem w takiej sytuacji i pamiętam, że zbieranie informacji na ten temat było trudne i czasochłonne, dlatego postaram się ułatwić wybór i podpowiedzieć, na co należy zwrócić uwagę.

Po pierwsze – postarajcie się zebrać uwagi od swoich znajomych, którzy już używają wózków, zwłaszcza zalety i wady konkretnych modeli. Oczywiście może się zdarzyć, że nie wszyscy będą chętni do opowiadania o wadach swojego wózka, mimo to uwagi mogą okazać się cenne.

Po drugie – jest kilka kryteriów, którymi trzeba się kierować:

Koszt – Zakup wózka to spory wydatek, a zróżnicowanie cenowe jest znaczące. Można zakupić osobno wózek gondolę, a następnie wózek spacerówkę. Najczęściej wybierane są jednak wózki dwa i trzy w jednym, w których w komplecie otrzymujemy jednocześnie gondolę i część spacerową a nawet takie gdzie gondola jest jednocześnie spacerówką oraz nosidełko.

Należy się zastanowić, czy kupujemy wózek nowy czy używany?

Uwaga: Dobre wózki zużywają się bardzo powoli i wystarczają z powodzeniem dla więcej niż jednego dziecka. Warto wziąć pod uwagę zakup wózka używanego, ale za to z wyższej półki.

Rozmiar – Wielkość wózka należy rozpatrywać z dwóch różnych punktów widzenia:

 • Dziecka: Im większy wózek tym wygodniejszy i mniejsze ryzyko, że dziecko przedwcześnie przestanie się mieścić w gondoli. Bywa, że nieprzemyślany zakup zmusza rodziców do zakupu dodatkowego, większego wózka. W przypadku gondoli liczy się zarówno długość jak i szerokość. Długość musi być odpowiednia do wzrostu dziecka, szerokość musi być wystarczająca, aby zmieścić dziecko wraz z kocykiem, którym jest przykryte. Rozmiar gondoli jest szczególnie ważny, gdy spodziewamy się, że dziecko będzie duże. Należy wziąć pod uwagę porę roku, w której dziecko będzie korzystało z gondoli oraz czas, po jakim zmienimy ją na spacerówkę, gdy dziecko nauczy się samodzielnie siadać.
 • Rodzica: Im wózek mniejszy tym łatwiej zmieścić go do bagażnika samochodu, zazwyczaj jest wtedy lżejszy (ale nie koniecznie), trzeba też wziąć pod uwagę otoczenie w którym będziemy się poruszać: czy zmieści się do windy w naszym bloku lub środka lokomocji którym zamierzamy się często poruszać? Na szczęście takie windy czy autobusy występują już bardzo rzadko.

Komfort – Każdy wózek ma amortyzowaną konstrukcję, im lepsza amortyzacja tym mniej narażamy nasze dziecko na wstrząsy. Należy pamiętać, że koła mają bardzo istotny wpływ na komfort dziecka. Im większe koła tym łagodniej pokonują przeszkody, dziury, krawężniki. Dużo bardziej komfortowe są też koła pompowane.

 • Koła pompowane:
  + lepiej tłumią wstrząsy
  + lepiej radzą sobie w trudnym terenie (piasek, plaża, śnieg, nierówności)
  – zwiększają wagę wózka
 • Koła piankowe:
  + są lekkie
  – słabo tłumią wstrząsy
  – słabo radzą sobie w trudnym terenie

Zdrowie – z założenia wózek jest przeznaczony dla dzieci i powinien być wykonany z materiałów dla nich przyjaznych. Spód gondoli może być wykonany z tworzywa sztucznego lub drewna. Drewno w tym przypadku jest korzystniejsze, ponieważ lepiej izoluje przed zimnem.

Bezpieczeństwo – Jest bardzo wiele rodzajów wózków. Można wyszczególnić wózki trzykołowe i czterokołowe oraz wózki pośrednie trzykołowe z podwójnym kółkiem z przodu lub czterokołowe ze zwężonym rozstawem kół przednich. Dość ogólnie można stwierdzić, że wózki czterokołowe są bezpieczniejsze, ponieważ ze względu na swoją budowę są mniej podatne na wywrócenie, np. przy wjeżdżaniu na krawężniki. Bardzo ważnym elementem, który ma wpływ na bezpieczeństwo jest hamulec. Każdy wózek jest wyposażony w hamulec tzw. postojowy (na pewno warto sprawdzić jego efektywność). Niesłychanie przydatny jest hamulec ręczny, którego możemy używać w czasie prowadzenia wózka na pochyłościach i zjazdach dla wózków.

Wygoda w użytkowaniu – o tym można by pisać bez końca, ja przytoczę tylko kilka funkcji, na które warto zwrócić uwagę.

Waga – każdy kilogram doskwiera przy wnoszeniu, znoszeniu i przenoszeniu wózka.

Łatwość składania – najlepiej, gdy wózek można złożyć jednym ruchem, bez dodatkowych zabiegów, zwłaszcza rozmontowywania. Przydatne może się okazać łatwe demontowanie kół.

Sterowność – dobry wózek przy prowadzeniu na wprost nie powinien skręcać. Najlepiej w tym względzie sprawują się wózki czterokołowe bez opcji skrętnych kół. Taki wózek jest świetnym rozwiązaniem, ale musi spełniać pewien warunek – doskonałe wyważenie. Takim wózkiem skręcamy przez nacisk na rączkę i odciążenie przedniej osi. Skręcanie słabo wyważonym wózkiem będzie męczące. Można wybrać wózki ze skręcanymi kołami, ich podstawową zaletą jest łatwe manewrowanie między regałami w sklepach na idealnie płaskich powierzchniach, niestety na większych nierównościach skrętne koła okazują się być przekleństwem, ponieważ gdy jedno z kół traci przyczepność zaczyna się obracać bez kontroli i w momencie, kiedy odzyskuje przyczepność zazwyczaj jest w położeniu nierównoległym do kierunku jazdy i działa jak hamulec. Aby zminimalizować ten problem wózki takie zazwyczaj wyposażone są w blokadę skrętnych kół. Innym rozwiązaniem spotykanym w wózkach jest skręt całej osi, czyli że osie połączone są mechanizmem w jednym punkcie i skręcają niezależnie. Rozwiązanie to może się wydawać bardzo wygodne, ma jednak bardzo poważną wadę. Cofanie takim wózkiem jest w praktyce niemożliwe.

Dodatkowe opcje – dobry wózek to w dużej mierze przemyślana konstrukcja. Zaletą jest możliwość zmiany kierunku jazdy o 180 stopni przez przełożenie rączki, albo przez obrócenie spacerówki. Opcja daje wybór czy dziecko ma być zwrócone przodem do rodzica czy do kierunku jazdy. Doświadczenie wskazuje, że dzieci wolą patrzeć w kierunku jazdy, są jednak sytuacje, gdy wygodnie jest odwrócić dziecko. Powodem może być chociażby pogoda np. silny wiatr lub palące słońce, przed którymi będziemy chcieli osłonić dziecko.

Inne opcje, które pozytywnie wpływają na użytkowanie wózka to np. zdejmowana tapicerka, dzieci brudzą wózki, więc możliwość jego prania jest bardzo pomocna. O niektórych opcjach wspomniałem wcześniej, czyli o dodatkowym hamulcu czy łatwym demontowaniu kół.

Wózek powinien mieć też regulowaną wysokość rączki tak, aby wygodnie mogli go prowadzić oboje rodzice, babcia, dziadek czy niania, mimo różnicy we wzroście.

Wózki w komplecie powinien być wyposażony w kosz, parasol przeciwsłoneczny, folię przeciwdeszczową, moskitierę, śpiwór oraz torbę na rzeczy dziecka. Warto sprawdzić czy w cenie wózka są te wymienione rzeczy, ponieważ jako osobne elementy osiągają niebotyczne ceny.

Rodzice często korzystają też z opcji mocowania w wózkach fotelika samochodowego. Jest to wygodne w pierwszym okresie życia dziecka i pozwala zaoszczędzić miejsce np. w samochodzie (nie trzeba zabierać gondoli). Możliwość taką można osiągnąć przez zakup wózka i nosidełka tej samej firmy lub dokupienie odpowiedniego adaptera. Na marginesie, skoro mowa o nosidełkach, uczulam przyszłych rodziców na to, aby przypinali je w samochodzie (zdarza się, że tego nie robią) oraz żeby robili to prawidłowo. Tylko prawidłowe zapięcie nosidełka w samochodzie chroni nasze dziecko. Przy zakupie nosidełka w dobrym sklepie sprzedawcy uczą klientów jak robić to prawidłowo. Jeśli kupiliście nosidełko w sklepie internetowym bardzo dokładnie zapoznajcie się z instrukcją, która powinna się znajdować na nosidełku. Zdarzają się rodzice, którzy przypinają nosidełko w samochodzie intuicyjnie i nawet nie zdają sobie sprawy, że narażają swoje dziecko na ogromne niebezpieczeństwo.

Jakość – istnieje opinia, że najlepszy wózek to prosty wózek. Dlaczego? Ponieważ im mniej części i wymyślnych rozwiązań, tym mniejsze ryzyko, że coś ulegnie uszkodzeniu. Należy zwrócić uwagę na to, czy wózek sprawia wrażenie solidnego. Niestety na rynku dostępne jest wiele modeli, które w zasadzie można by uznać za niebezpieczne dla dzieci. Przed zakupem nie zaszkodzi potrząsnąć wózkiem, posłuchać czy nie skrzypi i sprawdzić czy jest wystarczająco stabilny przy pokonywaniu przeciętnego krawężnika. Doradzam też sprawdzić mocowanie gondoli czy spacerówki z konstrukcją wózka. Można niestety spotkać modele wyglądające solidnie, ale posiadające tak mizerne mocowanie, że dyskwalifikuje to wózek na wstępie. Najlepiej żeby wózek nie uległ uszkodzeniu, ale jeśli już to się zdarzy to sprawdźmy czy w miejscu zakupu przy reklamacji wózka proponowany jest wózek zastępczy. Co bowiem gdy procedura reklamacyjna potrwa kilka tygodni, a my pozostaniemy bez wózka? Praktyka taka jest stosowana w dobrych sklepach z wózkami.

W skrócie wózek:

 • musi być wygodny i bezpieczny.
 • musi zapewniać maksymalny komfort dziecku
 • musi mieć solidną konstrukcję
 • musi posiadać solidne mocowanie gondoli do ramy
 • musi być cichy
 • musi być stabilny
 • musi mieścić się do samochodu, windy czy w drzwi mieszkania
 • lepiej sprawuje się na dużych pompowanych kołach
 • lepiej sprawdza się wózek bez skrętnych kół
 • nie powinien być zbyt ciężki
 • musi być dobrze wyważony
 • powinien mieć regulowaną rączkę
 • powinien posiadać możliwość obrócenia dziecka przodem i tyłem do kierunku jazdy
 • musi się łatwo składać
 • powinien mieć zdejmowaną tapicerkę do prania
 • dobrze jeśli posiada dodatkowy hamulec na rączce
 • dobrze jeśli ma łatwo zdejmowane koła
 • dobrze jeśli posiada w komplecie kosz, parasol przeciwsłoneczny, folię przeciwdeszczową, moskitierę, śpiwór oraz torbę na rzeczy dziecka
 • dobrze jeśli posiada możliwość bezpiecznego wpięcia nosidełka
 • powinien być niezawodny (przy ewentualnej reklamacji powinniśmy mieć możliwość otrzymania zastępczego).

tmf

 

Komentarze 

 
0 #30 Kamila 2017-08-17 09:45
U mnie sprawdził się adamex. Wózek zwrotny i przyjemny w prowadzeniu. Bardzo dobrze wyprofilowana gondola dla dziecka, dodatkowym atutem jest fakt, że jest wentylowana co nieraz uratowało mi życie podczas lata. I najważniejsze nie trzeba szukać później kolejnego wózka spacerówki, bo wystarczy tutaj tylko wymienić wkłady i - gotowe.
Cytować
 
 
0 #29 Paulina 2017-06-01 00:32
Długo zastanawiałam się, czy zdecydować się na wózek klasyczny czy wielofunkcyjny, stanęło na modelu Vicco od polskiego producenta, nie żałuję swojej decyzji. Wózek jest bardzo lekki, zwrotny, ma dużo akcesoriów w zestawie i podwójny daszek. Gondola jest duża i wentylowana.
Cytować
 
 
0 #28 Luiza 2016-11-25 15:31
Mamy i chwalimy bardzo sobie polski Anex Sport. Rewelacyjny wózek który na nowoczesny design , śliczną kolorystykę tkanin wysokiej jakości, dobre wyposażenie.
Wózek Anex Sport, zdobywca prestiżowej nagrody Kids Time Star - za najlepszy wózek dziecięcy 2016
Cytować
 
 
0 #27 Marta 2016-10-26 19:02
Polecam wózek Anex Cross :-) nowy model firmy Anex. Bardzo zgrabny i zwrotny. Mały po złożeniu. Aluminiowy a wiec lekki. ŚWietnie sie prezentuje. Wysokiej jakosci materiały. Kosz na zakupy zamykany na suwak wykonany z eco skóry. Plecak za miast torby jest bardzo praktyczny i pojemny. Wózek idealny.
Cytować
 
 
0 #26 Marlena 2016-05-09 07:16
My po ciężkich poszukiwaniach trafiliśmy na Anex Sport. Kupiliśmy wersję 3w1. Jak dla nas jest świetny nawet mężowi się spodobał i super się prowadzi
Cytować
 
 
0 #25 Kejti 2016-03-31 21:31
Ja na poczatku chcialam wozeczek trojkolowy, ale po kilku testach zrezygnowalam, jednak wole klasyczny na 4, nasz wozek jest modele wielofunkcyjny, na sporych pompowanych kolach, to model Essence z Expandera
Cytować
 
 
0 #24 kinia 2016-03-30 14:32
jestem posiadaczka Anex Sport dla mnie idealny....
Cytować
 
 
0 #23 marta 2016-03-21 15:05
moja mała urodziła się zanim anex weszły na polski rynek , ale moja przyjaiólka ma ten wózeczek, moją mała też przewiozłam spacerówką, o wiele lepszy wózek niż mój ! żałuje że wcześniej nie weszły
Cytować
 
 
0 #22 urszula 2016-03-16 18:48
ja również mam anex sport, miałam problem z regulacją rączki ale pani mi wytłumaczyła i już wszystko działa jak powinno :)
Cytować
 
 
0 #21 aleksandra18978 2016-03-11 17:49
wybrałam wózek anex sport, zwrotny dość lekki, łatwo się czyści , posiada regulację rączki , blokowane przednie kółtka, regulację wysijkości leżyska w gondolce
Cytować
 

Sonda

Ile kosztował Twój wózek?

Ostatnio zarejestrowani