Wtorek, Kwiecień 24, 2018
dziecko2.jpg

KATAMINO – gra dla całej rodziny

(9 głosów, średnia ocena 5.00 na 5)

 

Wśród dostępnych gier planszowych dla dzieci można znaleźć prawdziwe rodzynki. Pokuszę się o zdanie, że należy do nich Katamino, gra francuskiej firmy Gigamic.

Katamino składa się z drewnianej, pokratkowanej planszy, suwaka ograniczającego pole gry oraz pentanimów, czyli drewnianych klocków różnych kształtów i kolorów. Można powiedzieć, że Katamino jest swoistą wersją puzzli, ich bardziej rozwiniętą formą. Przy zachowaniu prostoty zasad, zapewnia grającym spory wysiłek umysłowy. W najprostszej wersji gry chodzi o ułożenie pentów, czyli figur z klocków na wspomnianej drewnianej planszy. Wygrywa ostatni gracz, który jest w stanie ułożyć klocek tak, aby na planszy nie było pustej przestrzeni. Brzmi to prosto, ale tak naprawdę wymaga niezłego główkowania. Sztuką jest też zablokowanie ruchu przeciwnika, pozostawiając go jednocześnie dla siebie.

W trudniejszych wersjach gry układa się bardziej skomplikowane penta, np. w kształcie zwierząt czy figur geometrycznych. Można robić też swoiste zawody – kto pierwszy ułoży wzór taki, jak na jednym z dołączonych do gry obrazków. Im większe penta, tym trudniejsza i jednocześnie bardziej absorbująca zabawa.

Katamino jest grą przeznaczoną dla dzieci powyżej 3 lat, ale tak naprawdę nawet dwulatek jest w stanie Kataminem się zainteresować. Z młodszym dzieckiem można po prostu układać klocki na planszy, tak, aby pasowały do siebie. Klocki są kolorowe, wykonane z drewna i same w sobie przyjemne dla oka. Mój dwulatek wymyśla też nowe przeznaczenia klocków – buduje z nich domy przedziwnych kształtów, ustawia kataminowe wieże, używa pentanimy jako elementy uzupełniające do innych klocków. Bez wątpienia Katamino pobudza jego wyobraźnię.

Katamino u najmłodszych dzieci kształtuje spostrzegawczość i zmysł obserwacji, pokazuje, czym jest geometria przestrzenna, starszych uczy myślenia logicznego. Dorośli znajdują frajdę w układaniu skomplikowanych pentów. Mogą też sięgnąć po wersję Deluxe, zawierającą jedynie planszę, suwak i pentamina. Ta wersja dla dorosłych pozbawiona jest małych klocków ułatwiających rozgrywkę w klasycznym Katamino, klocki mają też bardziej stonowane, „poważniejsze” kolory.

Wszystkie gry planszowe, w tym Katamino, posiadają jedną niezaprzeczalną zaletę – z reguły angażują więcej niż jednego członka rodziny, budując tym samym poczucie więzi i ucząc, jak spędzać czas razem, nie przed telewizorem czy komputerem, ale na dywanie, w interakcji. Warto też zwrócić uwagę na ich inny aspekt edukacyjny – uczą dziecko rywalizować i robić to w sposób określany mianem „fair”.

isk

Komentarze 

 
+1 #1 Tomasz 2010-09-02 08:19
To fajna gra, chyba rodzice przestają doceniać tego typu rozrywki i odchodzą w stronę gier komputerowych. Dzieje się tak pewnie dlatego, że sami są już z pokolenia graczy. Gry takie jak Katamino powinno się promować ponieważ działają one rozwijająco na dzieci, a każda chwila spędzona z dzieckiem przy grach planszowych odciąga od telewizji i komputera, których jest już zdecydowanie za dużo w naszym życiu rodzinnym.
Pozdrawiam
Cytować
 
Ostatnio zarejestrowani