Poniedziałek, Maj 21, 2018
dziecko7.jpg

Szopka betlejemska cz. 19.

(0 głosów, średnia ocena 0 na 5)

 

SZOPKA BETLEJEMSKA – część 19. cyklu "Nuda, Julia i plastyczne inspiracje"

Boże Narodzenie to dla dzieci czas szczególnie magiczny. Oczekiwanie na Świętego Mikołaja, ozdabianie choinki i pieczenie pierniczków. Wspólne kolędowanie. Tradycyjne potrawy i goście. W kościele mogą obejrzeć szopkę, w której pojawiło się dzieciątko Jezus. Dzieci zafascynowane narodzinami Jezusa z wielkim zaangażowaniem stworzą własnoręcznie, lub z pomocą rodziców, własną, domową szopkę. Wystarczą do tego zwykłe materiały, które mamy w domu.

Materiały potrzebne do wykonania:
— pudełko/ karton
— krepina/ papier kolorowy
— patyczki, np. do szaszłyków
— ozdoby - np. włosy anielskie, brokat, wata
— klej i nożyczki
— farby
— pudełko od zapałek, zapałki
— obrazek/ kartka z wizerunkiem Józefa i Maryi
— sianko
— plastelina

Szopka betlejemska

Zdjęcie przedstawia szopkę, którą wykonałam razem z moim synkiem, Bartusiem. Dowolnej wielkości pudełko, lub karton, mogą nam posłużyć jako budynek, w którym wyczarujemy wspólnie szopkę betlejemską. Dach podparliśmy patyczkami do szaszłyków, ja ponacinałam tekturę na wzór "deseczek", a Bartuś pomalował brązową farbą. Na to odrobina brokatu, pasek z krepiny... sposoby i techniki ozdabiania zależą tylko od Was - od wyobraźni oraz materiałów, jakimi dysponujecie.

Na wyłożonej w środku krepinie możemy już ustawiać postaci. Nasza wersja wykonania jest najprostsza, gdyż wycięliśmy po prostu Maryję i Józefa z obrazka. Trochę więcej pracy wymagało przygotowanie żłóbka, który zrobiliśmy z pudełka po zapałkach i zapałek, skrzyżowanych i połączonych plasteliną. Jezusek został ulepiony z plasteliny. Ułożyliśmy go w żłóbku, na sianku. Co dalej? Można wyciąć więcej postaci: zwierzęta, pasterzy, trzech króli. Jeśli ktoś ma cierpliwość i zręczne ręce to może ulepi ich z plasteliny? Na dachu można przymocować gwiazdę betlejemską, nasza jest wycięta z tektury i owinięta srebrnym papierem. Zależnie od gustu i fantazji można umieścić więcej dekoracji i ozdób. Każda szopka stanie się w ten sposób jedyna i niepowtarzalna :-)

Magdalena Turczyńska

Ostatnio zarejestrowani